הסוואה בטבע - חזור לאתר פורים

למה דווקא בפורים? אמנם אין דבר בין חג הפורים לטבע. פורים שייך לחגים המציינים אירוע היסטורי. ובכל זאת יש לו קשר עם הטבע.

בפורים אנו נוהגים להתחפש לאחרים,(לעתים אפילו לבעלי חיים) כך גם בעלי החיים -  הם פושטים צורה ולובשים צורה - הם "מתחפשים", מחקים צורות ומסווים את צורתם האמתית, אלא שבעולם החי "כל יום פורים".

מלחמת הקיום בטבע דורשת מבעלי החיים להתמודד ולהסתגל לא רק לתנאי הסביבה והאקלים אלא גם להגנה בפני טורפים. הרצון לשרוד הוא המניע העיקרי ביותר בטבע. מין שאינו מצליח לשרוד, נכחד.

עולם החי "פיתח" דרך מתוחכמת כדי לשרוד - הסוואה.

 

הסוואה בטבע מהי?  -ההסוואה היא דרך המאפשרת ליצורים חיים להשתלב בסביבתם על ידי הפיכת צבעי גופם לצבעי הסביבה , כיסוי גופם ושינוי צורתם והתנהגותם באמצעים שונים, כך שלא ניתן לטורף לראותם.

להסוואה תפקיד חשוב בהישרדותם של בעלי החיים בטבע. כדי לשרוד עליהם להתמודד או לחמוק מטורפיהם.  ההסוואה מאפשרת להם להגן על עצמם ולהשיג את מזונם. ההסוואה משפרת את סיכוייהם לשרוד.

ההסוואה מקנה יתרון גם לטורפים וגם לנטרפים - הסוואה טובה מאפשרת לבעלי חיים שנמצאים בסכנה להיעלם מעיני טורפיהם, והיא מגדילה את סיכוייהם לשרוד בטבע.

הסוואה טובה גם מגדילה את סיכויי ההישרדות של הטורפים. היא מאפשרת להם לארוב לטרף או להתקרב אליו בלי שיבחין בהם ויצליח לחמוק.

השתלבות במראה הסביבה -  הסוואה טובה גורמת ל"הונאה חזותית". השתלבותם של בעלי החיים במראה הסביבה, מאפשרת להם "להעלם" מעיני הטורף. ההסוואה גורמת להם להיות "רואים ואינם נראים".  היא גורמת למוסווה להיבלע בסביבה ומקשה על אחרים להבחין בנוכחותו.

(בתמונה שממית מוסוות בגזע עץ - התוכל לזהותה?)

לעתים נעזרים בעלי החיים גם בשינוי צורת הגוף וההתנהגות, דבר שתורם להסוואה מוצלחת

טשטוש  - ישנם בעלי חיים שלפעמים אינם מסתפקים רק להדמות לסביבה אלא הם מתחזים לעצמים דוממים שבסביבה.  יש בעלי חיים "המתחפשים" לאבנים, עלים, גזע עץ וכדומה. הם מסוגלים להיראות כמו הענף עליו הם יושבים, או כמו האבנים דרכן הם עוברים.  בעלי חיים אלה  פיתחו לעצמם את שיטת ההסוואה לרמה כזאת, שהאדם העומד מולם יתקשה להבחין בהם.

(בתמונה - פרפר המתחזה לעלה)

צבעי הסוואה  - עולם בעלי החיים הוא עולם של צבעים מרהיבים. בתהליך איטי וממושך הצליחו בעלי חיים מסויימים, כדי לא לבלוט בשטח,  להתאים את צבע עורם/פרוותם לצבע השולט בסביבה בה הם חיים.

 

(בתמונה : הדוב הלבן החי בערבות השלגים)

בעלי חיים אחרים מסוגלים להקנות לגופם את הצבעים של הסביבה בה הם מצויים באותה שעה. שינוי זה מאפשר להם  להשתלב בצבעי הרקע של הסביבה ו"להעלם" מעיני הטורפים. החלפת הצבעים נובעת משינויים בתאי העור.

 

 

(בתמונה: גמל שלמה משנה צבעיו לצבעי הסביבה - ירוק וורוד)

 

חיקויי -ישנם בעלי חיים ארסיים שלהם צבעים עזים  כגון: אדום, כתום, צהוב, לבן, שחור  שנועדו להזהיר, כאילו היו אומרים: "אל תעז להתקרב, אני  מסוכן". וישנם בעלי חיים שאינם רעילים כלל וכלל אבל פיתחו בגופם את אותם צבעים וסימני האזהרה והם "מחופשים" לבעל חיים ארסי, והדבר נותן להם הגנה מסויימת מפני טורפים.

 

(בתמונה - הדבורה העוקצנית)

עיניים מדומות -  בעולם בעלי החיים עיניים גדולות מעידות על בעל חיים גדול.  יכולתם של בעלי החיים הגדולים לשרוד, גדולה מאלה של הקטנים.

ולכן, ישנם בעלי חיים שפיתחו לעצמם צורה משוכללת של הסוואה: הם "מציירים" על אחד מאברי גופם ציור דמוי  עיניים גדולות, ובכך הם מצליחים להרתיע מהם טורפים מסויימים.

(בתמונה - פרפר שבכנפיו "מצויירות" עיניים גדולות)

עיניים מוסוות - העין  היא האיבר המסגיר ביותר, ישנם בעלי חיים אשר  הקנו לעצמם את היכולת להסתיר את העין לגמרי על ידי קווים, פסים וכתמים העוברים לרוחב העין. הסוואה זו נותנת לבעל החיים את האפשרות להשאיר את עיניהם פתוחות  כך שהם "רואים אך אינם נראים".

 

אף על פי שההסוואה נפוצה מאוד בממלכת החי, יש לה גם מגבלות - כדי להיעלם מן העין, חייב בעל החיים המוסווה לקפוא על מקומו ללא תנועה, לעתים לפרקי זמן ארוכים מאוד.

חזור לאתר פורים תמונות נוספות- לחץ על התמונה כדי להגדיל

עלי שלכת מוריקה מקנאה
ואחותי הצבועה בקקטוס. על במסלול
נראה ממש טוב רק אם לא הייתי מרימה ראש
נוצות של אפרוח אבנים קופצות בשטח
זיקית. מזל של אפרוח
גם התמנון מנסה להשתלב חרגול צמחי
מה זה? זה חי? 2 פרים ( פרפר )
חרגול סטודיו C האמת? זה ממש נראה לי ציור.
זהירות תולעים! מצא את החרגול!
זיקית כבר הראנו לכם? 4 פרים ( 2 פרפרים)
פר פר פ רפ ר
רואים אותנו? ינשוף 1
ינשוף 2 ינשוף 3
גמני ינשוףף. אני מספר 4 אין סוף לזיקיות???
פר פר - בסלע זקוקים לזיקית??
כאן רואים היטב כיצד במשך הדורות הסביבה התאימה עצמה ללטאה. חרגול העיר - פורצלן
חרגול הכפר חיפושית חופפשית. חפשו אותה!
חרגול-דשא איזה קורררר
משתדל להשתלב בכל מצב... לא תמיד ההסוואה עובדת
פרפר, פרפר פרח חי עץץ
תופסים תנומת חורף חגב צפוני.
בעצם אני לא יודעת מה אני עושה פה, עושים כזה עניין מכתם צהוב?  סבתא, למה יש לך עיניים גדולות?
פרפר- שלכת סנאי